ارسال کننده: مرجان بنانی راد  1387/8/25    تعداد بازديد : 4365
دسته بندی: لغات تخصصی صنعت خودرو
شرکت طراحی خودروی برتونه Bertone

شرکت "برتونه" توسط نوچیو برتونه در سال 1925 میلادی تأسیس گردید. نوچیو یکی از بزرگ ترین و مشهورترین طراحان خودرو در ایتالیا بود. "نوچیو" کارگاه پدر خود را که به ساخت کالسکه مشغول بود قدم به قدم تبدیل به یکی از فعال ترین مراکز طراحی خودرو در ایتالیا نمود. از همان ابتدا کار اصلی این شرکت طراحی و تولید بدنه برای شرکت های مشهوری چون فیات و آلفارومئو بود. در سال 1960 شرکت برتونه بیش از 31 هزار بدنه برای فیات و آلفارومئو تولید نمود که یک رکورد برای این شرکت محسوب می شد. در همین سال برتونه، موستانگ جدیدی را برای فورد طراحی نمود.

لامبورگینی مارزال 
لامبورگینی(مارزل)

BMW Motor Cycle
موتور سیکلت برتونه برای ب ام و

یکی از ویژگی های خاص شرکت برتونه، طراحی خودروهای اسپرتی بود که از جمله می توان به لامبورگینی مویرا، اسپادا، مارزل، کنتاچ، گیولیتا، مونترال، ایزوگریفو برای آلفا رومئو و اسپایدر و کوپه دینو را برای شرکت فیات طراحی نمود. برتونه حتی با بی ام و در طراحی موتور سیکلت نیز همکاری داشته است. همچنین برتونه خودروهای مشهور و پرطرفدار دیگری همچون "دوو اسپرو" (در ایران با نام دوو 2000)، ولوو 780 و خودروهای بی ایکس، زد ایکس، ام ایکس و زانتیا را برای سیتروئن طراحی نموده است. نوچو همواره از همکاری نکردن با شرکت "فراری" تأسف خورده است. فراری با شرکت معتبر طراحی پینین فارینا همکاری داشت و هیچ گاه از طرح "برتونه" استفاده نکرده است. نوچیو برتونه در 25 فوریه 1997 در سن 85 سالگی درگذشت. از برتونه به عنوان یکی از مؤثرترین چهره های دنیای خودرو سازی نام برده شده است.

AlphaRomeo
طرح برتونه برای آلفارومئو

شماری از خودروهای دیگری که توسط این شرکت برتونه طراحی شده است عبارتند از:
لامبورگینی جنسیس، سیتروئن زابروس، شورولت رامارو، آلفارومئو دلفینو، بلا و اسپرتات، بی ام و پیک استر،پورشه کاریزما، لانچیا کایاک، فیات چینکوچنتوراش و اندرو، اپل اسلالوم، مزدا ام ایکس 8 و بلیتز.

Electric car
نمای جلوی خودروی الکتریکی BlueBird
سریع ترین خودروی الکتریکی جهان توسط برتونه

ورشکستگی برتونه:
تقریباً بعد از یک قرن فعالیت مستمر شرکت طراحی و تولید "برتونه"، این شرکت در نوامبر 2007 با کابوسی وحشتناک روبرو گردید. در این روز ورشکستگی این شرکت پس از مدت ها وضعیت وخیم اقتصادی به طور رسمی اعلام گردید.

در اولین روز سال جدید میلادی (اول ژانویه 2008) "لیلی برتونه" در یک کنفرانس رسمی خبر از فروش شرکت خود به شرکت گروپوپروتوتیپو با مالکیت دمنیکورویگلو داد.

شرکت گروپوپروتوتیپو در شهر تورینو واقع بوده و صاحب پیست مسابقات اتومبیل رانی "ناردو" در ایتالیا می باشد. همچنین این شرکت به واسطه ی انجام آزمون های نمونه اولیه (prototype) شرکت های خودرو ساز و مخصوصاً شرکت "فیات" نیز شناخته شده می باشد.

پس از مذاکرات برتونه با شرکت های فیات و تله کام ایتالیا برای فروش شرکت برتونه، کمتر کسی انتظار داشت "گروه پروتوتایپ" موفق به خرید این شرکت شود. شرکت برتونه در سه سال گذشته با داشتن فروشی معادل 325 میلیون یورو بیش از 37 میلیون یورو ضرر داشته ست. حدود 1350 نفر در شرکت برتونه مشغول به کار هستند.

وب سایت شرکت برتونه:
http://www.bertone.it

منبع: برگرفته از مجله ی دانش خودرو،شماره ی 19

تهیه شده در: http://www.newdesign.ir/search.asp?id=393&rnd=955