طراحی صنعتی ایرانی

طراحی صنعتی ایرانی

مدرسه مجازی دیزاین فیوژن
گروه طراحی صنعتی اکسیر
HYGHLYGHT
شرکت طراحی آکسون
پرینت سه بعدی فیلانو
فرمی نیک
استودیو طراحی ایکاس طراحی صنعتی
ارسال کننده: مدير سايت
دسته بندی: طراحان ايرانی شخصیت ها
تاریخ: 1395/2/1
تعداد بازديد : 2459
share on Facebook   share on Facebook   print

مرتضی روحانی فرحمند

مرتضی روحانی فرحمند

مرتضی روحانی فرحمند 
سرطراح و مدیر دپارتمان طراحی و توسعه استودیو دیزاین نیونیو
کارشناس ارشد طراحی صنعتی از پردیس هنرهای زیبا، دانشگاه تهران

مرتضی در سال 1365 در مازندران متولد شد. پس از گذراندن دوره متوسطه در رشته ریاضی و فیزیک، با رتبه 36 کنکور سراسری در رشته هنر، در مقطع کارشناسی طراحی صنعتی پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران پذیرفته شد. در طول تحصیل همواره از بهترین دانشجویان این رشته محسوب می شد. در مرحله اول المپیاد طراحی صنعتی سال 89 رتبه اول و در مرحله دوم موفق به کسب رتبه هفتم گردید. او در سال 1389 با معدل کل 18.80 و به عنوان دانش آموخته رتبه اول از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شد و به عنوان دانشجوی استعداد درخشان بدون نیاز به شرکت در کنکورکارشناسی ارشد در همین دانشگاه ادامه تحصیل داد. در مقطع کارشناسی ارشد همانند قبل از برترین های دوره محسوب می شد و در سال 1392 با معدل 18.42 فارغ التحصیل گردید. پایان نامه کارشناسی ارشد او با موضوع طراحی کابین جایروپلین سار 3، یک پروژه حرفه ای با شرکت پرآورپارس بود که در نهایت به ساخت آن و دریافت مجوز پرواز منجر گردید (تصویر 1). همچنین این محصول در چهارمین نمایشگاه ملی هوا و فضا رونمایی شد.

جایروپلین - مرتضی روحانی
تصویر 1: جایروپلین سار 3، طراحی و ساخته شده برای شرکت پرآورپارس، 92-1391

او که تصمیم به ادامه تحصیل تا مقطع دکترا را داشت، بر خلاف برنامه ریزی های اولیه خود کار آکادمیک در رشته طراحی صنعتی را با روحیاتش مناسب ندید، بنابراین تصمیم گرفت تا با انجام پروژه های عملی و حرفه ای به اهداف خود دست یابد.

ورود به کار حرفه ای:
از سال سوم دانشگاه وارد بازار کار حرفه ای شد. از آنجایی که همواره بازار کار برای فارغ التحصیلان طراحی صنعتی مناسب نبوده و نمی باشد، با طراحی داخلی، طراحی غرفه نمایشگاهی، مدلسازی و رندرینگ در همین زمینه و همین طور تدریس نرم افزار آغاز به کار کرد (تصویر 2).

طراحی داخلی - مرتضی روحانی

طراحی داخلی - مرتضی روحانی
تصویر 2: نمونه هایی از طراحی داخلی و غرفه نمایشگاهی.

در سال 1388 به عنوان اولین کار خود در شرکت آرایه ساز مشغول به کار شد و اولین کار اجرایی خود را که طراحی، ساخت و نظارت بر نصب پارتیشن های اتاق اساتید دانشکده هنرهای تجسمی پردیس هنرهای زیبا بود را به انجام رساند (تصویر 3).

پارتیشن - مرتضی روحانی   پارتیشن - مرتضی روحانی
تصویر 3: طراحی، ساخت و نظارت بر نصب پارتیشن های اتاق اساتید دانشکده هنرهای تجسمی پردیس هنرهای زیبا، 1388

در همین زمان بود که با شرکتی فعال در تولید لوازم خانگی آشنا شد و طراحی های زیادی را برای آن ها انجام داد (تصویر 4) که از روی بی تجربگی بدون دریافت ریالی پول، این طرح ها در اختیار شرکت قرار گرفت و بعدها با اندک تغییراتی برخی از آن ها تولید شد! تجربه های ناموفق زیاد او را نا امید نمی کرد و همواره به دنبال طراحی در ارتباط با صنعت بود.

اوازم آشپزخانه - مرتضی روحانی

اوازم آشپزخانه - مرتضی روحانی
تصویر 4: نمونه لوازم آشپزخانه طراحی شده برای شرکت لوازم خانگی - 1388

تدریس نرم افزار:
با توجه به تسلط زیادی که بر نرم افزارهای تخصصی طراحی صنعتی و معماری داشت از سال 88 در شعب مختلف مجتمع فنی تهران و همین طور به صورت تدریس خصوصی به تدریس نرم افزارهای "Rhino"، "Vray for Rhino"، "3dsmax"، "Vray for 3dsmax"، "AutoCAD"، "Grasshopper" پرداخت (تصویر 5 و 6). مطالبی که در کلاس هایش تدریس می کرد در زمینه:
• نقشه کشی صنعتی.
• مدلسازی سه بعدی (Mesh modeling، Solid Modeling، Surface Modeling-NURBS).
• رندرینگ.
بوده است. به مدت 5 سال حدود 150 دانشجو و بیش از 2000 ساعت تدریس انجام داد. با وجود درآمد خوبی که از این کار داشت تدریس را همواره کاری بی نتیجه و بدون پیشرفت تخصصی می دانست و همیشه به دنبال انجام پروژه های طراحی صنعتی بود.

تمرین نرم افزار - مرتضی روحانی
تصویر 5: نمونه تمرین های کلاسی

تمرین نرم افزار - مرتضی روحانی
تصویر 6: نمونه تمرین های کلاسی

همکاری با مرکز تحقیقات و نوآوری سایپا:
پس از پایان دوره کارشناسی به عنوان طراح خودرو و مدلساز (مجازی) در مرکز تحقیقات و نوآوری شرکت خودروسازی سایپا مشغول به کار شد که از شاخص ترین کارهای او می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- طراحی و مدلسازی قطعات تریم داخلی تیبا 2 در قسمت های Facelift شده.
2- مدلسازی و طراحی جزئیات خودرو ساینا (تصویر 7).
3- مدلسازی خودروی کانسپت کلاس D طراحی شده توسط آقای مصطفی بنکدار.
4- مدلسازی خودروی کانسپت کلاس A طراحی شده توسط آقای حسین سلیمانی. (پروژه ناتمام)
5- مدلسازی قسمت بار طرح جدید وانت نیسان.
6- مدلسازی و طراحی جزئیات کیت تیونینگ تیبا 2.
7- طراحی و مدلسازی لوگوی تیبای صادراتی به کشور عراق (طیبه).
8- طراحی و مدلسازی لوگوهای L90 تولید پارس خودرو.
9- ...

تیونینگ ساینا
تصویر 7: مدلسازی و طراحی جزئیات بدنه خودروی ساینا-1391

در مدت 2 سال و نیم در این شرکت همانند دیگر طراحان صنعتی ایرانی که با امید تغییر، وارد سیستم های دولتی می شوند، با کمک دوستان طراح جوان دیگر خود حداکثر تلاش را برای بهتر کردن این فضا انجام داد و از آنجایی که موفق به تغییرات قابل توجه نشد از سمت خود استعفا داد.

مدلسازی گالن های روغن موتور:
از سال 1391 به همراه یکی از دوستان خود پروژه های متعددی در زمینه طراحی بسته بندی روغن موتور برای تعداد زیادی از معروف ترین برندهای روغن موتور ایران مانند بهران، ایرانول، سپاهان و... انجام داده و همچنان این همکاری ادامه دارد (تصویر 8 و 9). او در تمامی این پروژه ها مدلسازی گالن ها را به عهده دارد.

گالن روغن - مرتضی روحانی
تصویر 8: گالن روغن موتور یک لیتری.

گالن روغن - مرتضی روحانی
تصویر 9: گالن روغن موتور چهار لیتری.

تسلط بر نرم افزارهای سه بعدی:
مرتضی بیشتر از آنکه یک Sketcher باشد (تصویر 10)، ایده پرداز و مدلساز است. تسلط او بر تجسم و مدلسازی فرم های ارگانیک سه بعدی و تسلط او بر نرم افزارهای مختلف سه بعدی از ویژگی های خاص او محسوب می شود (تصویر 11).

توانایی او در اصلاح نهایی سطوح مدل های سه بعدی در نرم افزار راینو و افزایش کیفیت و صحت هندسه سطوح از جمله تخصص هایی است که افراد معدودی در ایران به آن آشنایی دارند و این تخصص را مرهون تجربه کاری در صنعت خودروسازی سایپا می باشد (تصویر 12).

نمونه اسکچ - مرتضی روحانی
تصویر 10: نمونه اسکچ.

دریل - مرتضی روحانی
تصویر 11: مدلسازی طرح کانسپت دریل.

آنالیز زبرا - مرتضی روحانی
تصویر 12: آنالیز زبرا برای بررسی کیفیت و صحت هندسه سطوح.

نرم افزارهایی که به صورت تخصصی و حرفه ای از آن ها استفاده می نماید به شرح زیر هستند:
1. Rhino: جهت مدلسازی سه بعدی، تحلیل و اصلاح سطوح.
2. Key shot: جهت رندرینگ محصولات صنعتی.
3. Photoshop: اصلاح عکس، طراحی گرافیک، پرزانته و... .
4. Illustrator: طراحی گرافیک.

برنامه ریزی برای ایجاد استودیو دیزاین شخصی:
پس از بیرون آمدن از مرکز تحقیقات سایپا تصمیم گرفت که دیگر به فکر استخدام در شرکت دیگری نباشد و تنها به ایجاد یک استودیو دیزاین شخصی فکر می کرد. اما با توجه به شرایط بد اقتصادی کشور و ریسک بالای سرمایه گزاری در زمینه طراحی صنعتی ترجیح داد با انجام پروژه، ارائه مشاوره دیزاین به شرکت های صنعتی و تدریس نرم افزار بازار را بیشتر سنجیده و با صبر بیشتری تصمیم گیری کند. بنابراین مجددا شروع به تدریس نرم افزار اما این بار تنها نرم افزار راینو کرد و به دنبال انجام پروژه های حرفه ای با شرکت های مختلف بود. در این زمان غیر از انجام چند پروژه با شرکت های بافرزندان در زمینه طراحی بازی اعصاب سنج، طراحی لوگو و لوگوتایپ شرکت جهان سو و برند آب معدنی سن بی، سه پیشنهاد قابل توجه داشت که نسبتا در یک بازه زمانی 9 ماهه اتفاق افتاد که از قرار زیر است:

1- همکاری با یکی از تجار بازار لوازم التحریر برای ایجاد برند ایرانی:
طی تماسی از سوی شخصی که از بازرگانان قدیمی بازار تهران در زمینه لوازم التحریر بود و در مورد ایجاد برند جدید، کارآفرینی و طراحی خلاقانه صحبت می کرد، بر آن شد تا شانس جدید برای ایجاد یک استودیو دیزاین را بر پایه اطمینان متقابل با این سرمایه گزار آزمایش کند. به نظر همه چیز درست پیش می رفت و اولین پروتوتایپ های محصولات طراحی شده در کشور چین ساخته شد اما به دلیل قیمت تمام شده بیشتر از رقبای چینی برای تولید انبوه، ریسک نسبتا زیادی را می طلبید. بنابراین باید مجددا طراحی ها انجام می گرفت تا بهینه تر گردند. پس از اولین همکاری دو نفره و نسبتا موفق زمان آن بود که زیرساخت های طراحی، تولید و... پایه ریزی می شد و به دلیل پاره ای از مشکلات این فعالیت برای مدتی تعلیق شد.

2- پیشنهاد یک تولید کننده ترکیه ای برای مدیریت کارخانه:
یکی از دوستان او که از دانشجویان مقطع دکترای دانشگاه تهران بود، پس از پایان تحصیل و برگشت مجدد او به وطنش یعنی کشور ترکیه، به او مدیریت کارخانه تولید درب و پنجره یو پی وی سی را پیشنهاد کرد. پیشنهاد وسوسه کننده ای از نظر مالی بود اما او را برای همیشه از تخصصی که عاشقش بود دور می کرد، بنابراین آن را نپذیرفت.

3- مدیریت استودیو دیزاین نیونیو:
او که از ابتدای دوره کارشناسی ارشد در قالب یک پروژه حرفه ای ارتباط صنعت و دانشگاه با مدیرعامل شرکت سپهران پلیمر آشنا شده بود و حدود سه سال بود که با ایشان به صورت پروژه ای همکاری می کرد، از او پیشنهاد همکاری تمام وقت دریافت کرد. مرتضی ابتدا این پیشنهاد را نپذیرفت و طبق تجربیات قبلی و برنامه هایی که برای آینده خود چیده بود ترجیح داد که به صورت نیمه وقت با این شرکت همکاری کند. اما پس از گذشت 4 ماه، همکاری با این شرکت را به عنوان سرطراح و مدیر دپارتمان طراحی و توسعه تا حد زیادی شبیه به آرمان و هدف نهایی خود یافت و تصمیم گرفت با این شرکت همکاری تمام وقت داشته باشد.

سمت فعلی (1393 تا کنون):
مرتضی پس از کسب تجربه های گوناگون در زمینه های طراحی محصول، طراحی خودرو، طراحی هواپیمای فوق سبک و بالگرد، طراحی بسته بندی، طراحی گرافیک، طراحی داخلی و غرفه های نمایشگاهی هم اکنون سر طراح و مدیر دپارتمان طراحی و توسعه استودیو دیزاین نیونیو می باشد.

با توجه به سمت فعلی او علاوه بر اینکه به عنوان طراح و ایده پرداز مشغول به کار تخصصی خود می باشد، به عنوان مدیر این دپارتمان در تمامی فرآیند های طراحی محصول، طراحی گرافیک، بازاریابی مرتبط با دیزاین، طراحی بسته بندی و طراحی وب سایت نظارت دارد. او به همراه همکارانش در این مجموعه با وجود تمامی مشکلات و کاستی ها در تلاش است تا با به وجود آوردن محصولات منحصر به فرد، برند محصولات استودیو دیزاین نیونیو را با تأکید بر ایرانی بودن طراحی و تولید آن، ابتدا در سطح ملی و سپس در سطح بین المللی معرفی نموده و جایگاه آن را تثبیت نماید.

اطلاعات تماس:

تلفن همراه: 09193804598

ایمیل: mrproductdesignergmail.com و  industrial_design_muyahoo.com

پروفایل لینکدین:  Morteza Rouhani Farahmand

پروفایل اینستاگرام: Productdesigner_MRF

تهیه شده در: http://www.newdesign.ir/search.asp?id=1406&rnd=4403

نظر بازديدکنندگان (3)


مطالب مرتبط:
مرتضی روحانی فرحمند
طراحی محصول
طراحی داخلی
صفحه اصلی | کانال تلگرام نیودیزاین | فیس بوک نیودیزاین | تماس با ما