طراحی صنعتی ایرانی

طراحی صنعتی ایرانی

شرکت طراحی آکسون
گروه طراحی صنعتی اکسیر
مدرسه مجازی دیزاین فیوژن
استودیو طراحی ایکاس طراحی صنعتی
فرمی نیک
HYGHLYGHT
پرینت سه بعدی فیلانو
ارسال کننده: مدير سايت
دسته بندی: اخبار طراحی مسابقات طراحی
تاریخ: 1390/10/3
تعداد بازديد : 10383
share on Facebook   share on Facebook   print

مسابقه طراحی استایل خودرو، مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع خودرو سایپا

مرکز تحقیقات ونوآوری صنایع خودرو سایپا با هدف ارتقاء سطح روابط خود با طراحان خلاق و مبتکر و بهره مندی هر چه بیشتر از ایده ها و طرح های نو و مبتکرانه، اقدام به برگزاری اوّلین دوره مسابقه طراحی استایل خودرو می نماید تا در این رهگذر ضمن آشنایی با طراحان خلاق و مبتکر، و ایجاد تعامل دو سویه، آنها را از نزدیک با دستاوردهای خود و همچنین فرآیند طراحی خودرو آشنا نموده و از نقطه نظرات و دیدگاه های ایشان در مورد طرح و ایده ی خودروی مطلوب طراح ایرانی بهره مند گردد.

موضوع مسابقه:
1- طراحی در قالب تعریف مشخص (کلاس خودرو B و C )

در گروه بندی بر مبنای کلاس، خودروها از نظر ابعاد و اندازه دسته بندی می شوند. کلاس های در نظر گرفته شده برای خودروها نشان دهندۀ حجم و اندازه ی تولید شده است. در حال حاضر دو نوع دسته بندی آمریکایی و اروپایی براساس کلاس خودرو در دنیا رواج دارد که تعاریف در نظر گرفته شده برای خودروهای اروپائی به دلیل گستردتر بودن محصولات تولیدی رواج بیشتری دارد و این گستردگی باعث شده که کلاس خودروهای تولیدی در کشور، نیز براساس کلاس های اروپایی رتبه بندی شوند.

براساس این تعاریف، خودروهای کلاس A را می توان کوچک ترین مدل خودروی تولیدی در نظر گرفت که معمولاً با طول حدود 5/3-3 متر تولید می شوند. برای مثال خودروهای MVM و دوو ماتیز در این کلاس قرار دارند.

خودروهایی که در کلاس B قراردارند، از نظر ابعادی تا حدودی از خودروهای کلاس A بزرگترند امّا نمی توان به آنها خودروهای کلاس متوسط گفت. خودروهای کلاس B با طول حدود 4-5/3 متر و با حجم موتور بین 1000 تا 1500 سی سی تولید می شوند. از خودروهای موجود در این کلاس می توان به پژو 206 ، تندر 90، ریو و پراید اشاره نمود .

خودروی کلاس B خودروری کلاس B
Layout Package نمای جانبی و روبرو خودروی کلاس B


خودروهای کلاس C و D در ردۀ خودروهای متوسط قرار می گیرند. خودروهای تولیدی در این کلاس را می توان در رده پر فروش ترین خودروهای دنیا قرار داد.

خودروهای کلاس C از لحاظ ابعادی در رده متوسط – کوچک قرار دارند که با طول حدود 5/4 – 4 متر و با حجم موتور بین 1300 تا 2000 سی سی تولید می شوند. خودروهای تولیدی در این کلاس به لحاظ ابعادی در دنیا طرفداران بسیاری دارند و به آنها خودروهای خانواده نیز اطلاق می گردد. خودروهای تویوتا کرولا و اپل استرا و سراتو را می توان در این کلاس خودرویی نام برد.

خودروهای کلاس D نیز از خودروهای کلاس C تا حدودی بزرگ تر هستند که آنها را خودروهای متوسط بزرگ نیز می نامند.

خودروی کلاس C خودروی کلاس C
Layout Package نمای جانبی و روبرو کلاس خودرویی C


2- طراحی مفهومی و آزاد (Conceptual) برای یکی از خودروهای:
- خودرو خانواده
-خودرو کار
-خودرو ایمن
-خودرو فردا

نکات مورد توجه در مسابقه طراحی استایل خودرو:
هر یک از شرکت کنندگان محترم در اوّلین دورۀ مسابقه طراحی استایل خودرو موارد و نکات قابل توجه به شرح ذیل را مد نظر قرارداده و براساس آن طراحی های خود را انجام و ارائه فرمایند.

- هماهنگی اثر با موضوع انتخابی
- رعایت ابعاد تعریف شده
- آینده نگری اثر
- نوع ارائه و شیت بندی طرح
- کیفیت ارائه اثر
- نوآوری در طرح و فرم بدنه
- ارائه جزئیات طرح (مانند چراغ ها، آئینه ها، دستگیره ها و یا طراحی داخلی متناسب و ...)
- بکر بودن اثر

برای اطلاع از قوانین مسابقه، ویژگی طرح های ارسالی و سایر جزئیات مسابقه به وب سایت این مسابقه مراجعه نمایید.

توجه: وب سایت طراحی صنعتی ایرانی خبر این مسابقه بنا به درخواست برگزار کنندگان و به منظور اطلاع رسانی به علاقه مندان درج کرده است و مسئولیتی در قبال صحت جزئیات خبر و نحوه برگزاری مسابقه ندارد.

تهیه شده در: http://www.newdesign.ir/search.asp?id=957&rnd=3003

نظر بازديدکنندگان (10)


مطالب مرتبط:
مسابقه
خودرو
صفحه اصلی | کانال تلگرام نیودیزاین | فیس بوک نیودیزاین | تماس با ما