طراحی صنعتی ایرانی

طراحی صنعتی ایرانی

مکانیزم های جذاب
مدرسه مجازی دیزاین فیوژن
دسته بندی: مطالب متفرقهمعرفی کتاب
تاریخ: 1391/9/29
تعداد بازديد : 4618
print

معرفی کتاب: مطالعات طراحی

انتشارات میردشتی، کتاب «مطالعات طراحی» تدوین شده توسط دکتر سیدرضا مرتضایی و مهدی اصل فلاح را منتشر نمود. مطالب این کتاب بر مبنای رده بندی موضوعی در هفت فصل طبقه بندی شده اند که در مجموع 60 مقاله را از نویسندگان مختلف شامل می شود.

در فصل اول مقالاتی که به نوعی مباحث «مبانی طراحی صنعتی» را ارائه می کنند و آموزه های پایه یی را دربرمی گیرند، گردآوری شده ند.

در فصل دوم، مطالب مربوط به «سبک شناسی و تاریخ طراحی صنعتی» گردهم آمده اند تا شناختی از سیر تکاملی این رشته و رویکردها و سب کهای معروف آن پدید آید.

فصل سوم اختصاص به مقالاتی دارد که به «نظریه های مختلف در زمینه ی طراحی صنعتی» می پردازد و مباحث نظری این رشته را مورد واکاوی قرار می دهد.

در فصل چهارم، مقالات مربوط به «فرایند طراحی» ارائه شده اند که روش شناسی طراحی، اصلی ترین موضوع پرداخته شده در آن هاست.

مقالات مربوط به «تئوری و روش های خلاقیت» در فصل پنجم گنجانیده شده اند که همان گونه که پیداست، مباحث مربوط به مبانی خلاقیت، ایده پردازی و روش های مختلف خلاقیت، قابل استفاده در فرایندهای طراحی را بررسی می کند.

فصل ششم به مقاله های نوشته شده در زمینه ی «راهبردها و مدیریت طراحی» اختصاص دارد. نگاهی کلان نگر به طراحی صنعتی را در مطالب این فصل می توان مشاهده کرد.

در نهایت، فصل هفتم به عنوان فصل انتهایی کتاب، نوشته های مرتبط با «فرهنگ و طراحی» را ارائه می کند.

از ویژگی های ممتاز کتاب حاضر، تنوع موضوعات ارائه شده در آن است که به آن جامعیت استفاده برای استادان و دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته ی طراحی صنعتی و رشته های مرتبط را می بخشد. در نتیجه، آن را به کتابی مرجع برای موضوعات تخصصی و متنوع در طراحی صنعتی تبدیل می نماید.

استقلال مقالات از یکدیگر، از دیگر ویژگی هایی است که باعث سهولت استفاده ی موردی از این کتاب می شود. بدین معنا که الزاماً نیازی نیست، خوانندگان از ابتدای کتاب و بر مبنای فهرست ارائه شده، آن را مطالعه نمایند. خواندن کتاب از هر جا و بر مبنای نیاز و علاقه ی خواننده امکان پذیر است.

ویژگی قابل توجه آخر مجموعه ی پیش رو (که می تواند بیانگر نظرگاه های خاص نسبت به موضوعی واحد باشد)، ارائه ی مقالات متنوع از افراد مختلف در موضوعات یکسان است. این نکته می تواند برای خوانندگان، امکان بررسی نظرگاه های مختلف و بعضا متفاوت را فراهم آورد.

در مجموع این کتاب را می توان مصداق «وحدت در عین کثرت» در یک اثر علمی دانست، به گونه ای که هر یک از مقاله ها اگرچه مستقل از یکدیگر هستند، اما موضوعات کلی و یکسان در هر فصل، عاملی است که به آنها وحدت و یکپارچگی می بخشند. در این شرایط پیوند نامحسوسی میان مقاله ها ایجاد می شود تا مجموعه ای منسجم و یکپارچه پدید آید.

مطالعات طراحی در 863 صفحه با قطع وزیری و جلد سخت منتشر شده و علاقه مندان می توانند با مراجعه به مرکز فروش انتشارات میردشتی واقع در میدان انقلاب، ابتدای خیابان کارگر جنوبی، نبش وحید نظری، مجتمع تجاری نادر، طبقه اول (تلفن: 66490662) آن را با تخفیف ویژه تهیه نمایند.

مطالعات طراحی

تهیه شده در: https://www.newdesign.ir/content/?id=1060&rnd=3292

نظر بازديدکنندگان (8)


مطالب مرتبط:
صفحه اصلی | کانال تلگرام نیودیزاین | فیس بوک نیودیزاین | تماس با ما