ارسال کننده: آلاله مقدم
تاریخ: 1396/6/31
تعداد بازديد : 4456

جواهرات با مد و سبک زندگی در ارتباط بوده و شامل چندین گروه اصلی می باشند که در ادامه توضیح داده شده اند. 

  • جواهرات زیبا (Fine Jewellery)
  • جواهرات مد گرا (Fashion Jewellery)
  • جواهرات نمایشی (Catwalk Jewellery یا Runway Jewellery)

هر کدام از این گروه ها موقعیت ویژه ی خود را در ارتباط با بازار و مشتریان دارند. اگرچه ممکن است برخی طراحان در یکی از این گروه ها فعالیت بیشتری داشته باشند، اما باید فهم درست و جامعی نسبت به تمام بازار زیورآلات کسب کنند و سوابق کاری خود را به گونه ای فراگیر در جنبه های مختلف توسعه بخشند. افزایش تجربه ی کاری در گروه های مختلف طراحی جواهرات به طراح کمک می کند تا سوابق خود را به گونه ای چشمگیر در پورتفلیو خود ارائه داده و همچنین دامنه ی فعالیت خود را گسترش بخشد.

به علاوه، سبک ویژه ی خلاقانه ی یک طراح جواهرات ممکن است در طراحی گروه های دیگری از محصولات مانند ساعت مچی، عینک آفتابی، کالاهای چرمی، کیف، کمربند و سایر ملحقات جانبی به کار رود.

جواهرات زیبا (Fine Jewellery) و خانه های جواهرات در مراکز مد (Haute Couture)
جواهرات زیبا و مراکز طراحان مد با کلماتی چون میراث، صنایع دستی حرفه ای و استفاده ی فلزات کمیاب و گوهرهای قیمتی تعریف می شوند. در این گروه، برندهایی وجود دارند که در بالاترین مرتبه ی بازار جواهرات گرانبها قرار گرفته و بازار هدف آنها، کلکسیونرها و مشتریان ثروتمند هستند. جواهرات زیبا با طراحی های منحصر به فرد و مهارت بالای ساخت متمایز می شوند. این زیورها از فلزات و گوهرهای گرانبها ساخته می شوند، بسیار گران قیمت هستند و میراثی برای آینده را به نمایش می گذارند.

نمونه برخی از برندهای جواهرات زیبا (Fine Jewellery)
Asprey، Boucheron، Bulgari، Cartier، Victoire de Castellane، Chanel Fine Jewellery، Chaumet، Chopard، De Beers، Faberge، Theo Fennell، Garrard، Graff، H. Stern، JAR، Lalique، Shaun Leane، Mappin and Webb، Mauboussin، Mikimoto، Michelle Ong، Piaget، Ritz Fine Jewellery، Jean Schlumberger، Van Cleef & Arpels، Louis Vuitton Fine Jewellery، Stephen Webster، Harry Winston.

سنجاق سینه از مجموعه هفت دریا، برند ونکلیف اند آرپلز
سنجاق سینه از مجموعه هفت دریا، برند ونکلیف اند آرپلز

Cartier
نمونه Fine Jewellery - انگشتر کارتیه

زیورهای مدگرا (Fashion Jewellery)
زیورهای مدگرا به دلیل مد و یا مفهوم خاص آن پوشیده می شوند و فرآورده ی گرایش های فصلی مد، بافت ها و رنگ ها هستند. طراحان، طیف گسترده ای از مواد، گوهرهای نیمه قیمتی و مواد ارزان قیمت را برای ساخت آنها به کار می گیرند. محصول نهایی نسبت به جواهرات زیبا (Fine Jewellery) ارزان تر و برای عموم مردم قابل خرید می باشد. طراحان جواهرات جهت خود را در طراحی زیورهای مدگرا از گرایش های روز و پالت های رنگ و توجه به مقیاس، بافت و اتصالات و بست ها می گیرند. طراحی های این گروه زیورها متنوع هستند و ممکن است جهانی، قومی، بومی و یا بر اساس سبک های مختلف و با استفاده از نقشمایه های موجود در بناهای معماری، طبیعت یا اشیای یافته (Found Objects) باشند. در این بخش، ایده های بسیار زیادی بازار را اشباع می کنند و هدف نهایی رساندن محصول به بیشترین میزان فروش است.

برخی از طراحان و برندهای زیورهای مدگرا (Fashion Jewellery):
Philippe Audibert، Aurelie Bidermann، Tom Binns، Burberry، Butler & Wilson، Erickson Beamon، Folli Follie، Lanvin، Marc Jacobs، Marni، Moschino، Mulberry، Prada، Yves Saint Laurent، Swarovski.

دستبند از برند فیلیپ آدیبرت
نمونه ای از زیورهای مد گرا - دستبند از برند فیلیپ آدیبرت

پرادا
گوشواره برند پرادا - نمونه ای از جواهرات مدگرا، ساخته شده از چرم و فلزات نیمه قیمتی


زیورهای نمایشی (Catwalk Jewellery)
این گروه زیورها، نمونه های اولیه طراحی شده برای ارائه و نمایش در فشن شو ها می باشند. این گروه از زیورها به صورت ویژه و خاص طراحی می شوند و جنبه های خلاقانه ی طراحی جواهرات را به نمایش می گذارند. این گروه، تحت محدودیت های بازار تجاری و ملاحظات معمول طراحی جواهرات قرار ندارند و موقعیتی مناسب برای طراحان فراهم می کنند تا خلاقیت خود را آزادانه به نمایش بگذارند. مجموعه زیورهای این گروه، انفجاری از ایده ها هستند که ملاحظات و چهارچوب های سنتی در رابطه با اینکه جواهرات چیست و چگونه و کجا می توان از آن استفاده کرد را به چالش می کشند.

زیورهای نمایشی حالتی افراط گرایانه دارند و با هدف پوشش دادن رسانه ها طراحی می شوند. آنها اغلب نتیجه ی همکاری و همفکری طراحان جواهرات با طراحان صنعت مد و پوشاک هستند که از زیورآلات برای تکمیل ارائه ی طرح های خود برای نمایش در شوهای مد استفاده می کنند. ارائه های نمایشی مد یک چشم انداز خلاقانه را برای فصل پیش رو ارائه می دهد و این جریان ایجاد شده، بازار فصل جدید را تحت تأثیر قرار می دهد.

برخی از طراحان که در گروه زیورهای نمایشی فعالیت کرده اند:
Alexandra Byrne، Hussein Chalayan، Igor Chapurin، Erickson Beamon، Philippe Ferrandis، Zaha Hadid، kirt Holmes، Christopher Kane، Shaun Leane، Julien Macdonald، Jenny Manik Mercian، Carto Moltedo، Nusch، Otazu، Johnny Rocket، Marios Schwab، Lesley Vik Waddell.

زیورهای نمایشی اغلب برای نمایش بهتر در شو ها در اندازه های اغراق آمیز ساخته می شوند. زیورهای نمایشی با هدف پوشش دادن رسانه ها طراحی می شوند.

نمونه تصویر چاپ شده از زیورهای نمایشی
نمونه تصویر چاپ شده از زیورهای نمایشی

طراحی های نمایشی (Catwalk)، مرزهای مقیاس و مواد و طرز استفاده ی زیورها را فراتر می برند. آنها یک منبع جدید از ایده ها را به دنیای جواهرات، آرایه ها، مد و پوشاک، هنر و مجسمه سازی ارائه می کنند مجموعه ی این مهارت ها را نیز در کار خود ارائه می دهند تا طرح های پیشرو و نوین خلق کنند. این گروه از طرح ها لزوما از مواد قیمتی ساخته نمی شوند و در عین حال، ارزش های مفهومی (Conceptual Value) دارند.

گردآوری، تدوین و ترجمه: آلاله مقدم

تهیه شده در: https://www.newdesign.ir/content/?id=1557&rnd=4070

نظر بازديدکنندگان (8)


مطالب مرتبط:
راه های ارتباطی:
اینستاگرام | کانال تلگرام | فیس بوک | تماس با ما