ارسال کننده: Phoenix
تاریخ: 1396/7/24
تعداد بازديد : 3867

هادی تهرانی Hadi Tehrani

هادی تهرانی معمار و طراح سرشناس ایرانی، در سال 1954 در تهران متولد شد. مدت شش سال در ایران زندگی کرد و در سال 1960 به همراه خانواده اش به آلمان رفت. پس از گذراندن دوران دبیرستان، در سال 1977 تحصیلات خود را در رشته معماری در دانشگاه صنعتی (براونشوایک) آغاز و تا سال 1984 در این رشته به تحصیل پرداخت. پس از آن مدتی در مدرسه عالی (آخن) تدریس کرد و همزمان روی پروژه های معماری کار می کرد. او استعداد و خلاقیت فراوانی در این رشته از خود نشان می داد. در سال 1991 همراه با دو تن از معماران خبره آلمانی به نام (جینز بوت) و (کایریشتر) دفتر معماری (BRT) را در هامبورگ تأسیس کردند که امروزه با 104 کارمند، به عنوان معروف ترین و بهترین دفتر معماری در اروپا در حال فعالیت است. این دفتر در زمان تأسیس، فقط ده کارمند داشت. امروزه طرح ها و پروژه های بدیع و باشکوه تهرانی نه تنها در شهرهای آلمان از جمله مونیخ، کلن، فرانکفورت، هامبورگ، برلین و... بلکه در بسیاری از شهرهای توریستی دنیا از جمله دوبی، مسکو، استانبول، رم و... به چشم می خورد. کارهای او در سطح بین المللی، الگو و نمونه است. مردم آلمان به تهرانی علاقه زیادی دارند و برایش احترام زیادی قایل هستند.

پروژه های مهم
یکی از عوامل کلیدی در موفقیت تهرانی، استفاده فراوان از شیشه در نمای ساختمان است. در اکثر کارهای او از کف تا سقف، شیشه به کار رفته است؛ چرا که او معتقد است سه عامل در ساختمان بسیار مهم است: نور، هوا و چشم انداز اتاق. او سعی می کند با به کار بردن شیشه، ساختمان را از نظر این عوامل در بالاترین سطح استاندارد قرار دهد. از جمله کارهای او سازه عظیم Berliner Bogen (قوس برلین) می باشد که ساختمانی کمانی شکل و تمام شیشه ای است. ارتفاع قوس فولادی این ساختمان 140 متر است و روی یک رودخانه بنا شده است. زمین این ساختمان تا مدتی از نظر بسیاری از معماران و متخصصان، غیر قابل ساخت بود اما از آنجایی که تهرانی علاقه زیادی به کارهای نشدنی دارد و دوست دارد هر کار غیرممکنی را به ممکن تبدیل کند با بررسی و تلاش فراوان توانست این سازه عظیم را بنا کند که امسال به عنوان بهترین ساختمان تجاری جهان شناخته شد.

Berliner Bogen
Berliner Bogen

یکی دیگر از کارهای شگفت آور او تأسیس ساختمان اداری Doppel xx در هامبورگ است که در سال 2001 به عنوان بهترین ساختمان اداری جهان شناخته و برنده جایزه ویژه این رشته شد. او همچنین از طراحان و معماران جزایر مصنوعی (نخل دوبی) است که تأثیر به سزایی در موفقیت این پروژه داشت. ایستگاه عظیم راه آهن فرانکفورت، ایستگاه مرکزی راه آهن (هانوفر) و بسیاری از ساختمان های اداری و تجاری مهم آلمان از دستاوردهای این معمار موفق است. او از زمان تأسیس دفتر معماری (BRT) بیش از چهل پروژه عظیم را طراحی و تأسیس کرده و در سه مسابقه از 28 مسابقه بزرگ جهانی که در زمینه معماری برگزار شده برنده بوده است.

Doppel xx

یکی از پروژه های عظیمی که اخیرا تهرانی به دست گرفته، ساخت بزرگ ترین پاساژ اروپاست که چهارصد میلیون یورو اعتبار برای آن در نظر گرفته شده است.

هادی تهرانی عقاید خاصی دارد؛ او معتقد است ساختمان ها دارای هویت اند و ما در کنار آنها احساس هویت بیشتری می کنیم و باید طوری معماری شوند که احساس خوبی از آنها دریافت کنیم. کارهای او در بالاترین حد استاندارد قرار دارد. تهرانی در مصاحبه ای که با مجله (Wild) انجام داد در مورد رموز موفقیت خود این طور گفت: من همه را ه ها را به روی خودم باز می بینم و هیچ کاری از نظر من نشدنی نیست. او اضافه کرد: من به محیط اطرافم توجه زیادی دارم. از آنها الگو گرفته و طرح های خود را ارائه می دهم. من تنها معماری هستم که در دفتر کارم کامپیوتر ندارم و به آن اعتقاد ندارم و فقط به هوش و توانمندی های ذهنی تکیه می کنم. تهرانی هوش فوق العاده و ذهن خلاقی دارد و اکثر افرادی که با او ارتباط دارند این موضوع را دریافته اند.

تهرانی طراح موفق
یکی از موضوعاتی که تهرانی را خیلی ناراحت می کند استفاده از وسایل معمولی است که در ساخت آنها دقت لازم نشده و بسیار سطحی طراحی شده اند. او می گوید وقتی یک معمار با تلاش فراوان، ساختمانی را با بالاترین سطح معماری و به زیباترین شکل ممکن احداث می کند باید وسایلی که در این ساختمان به کار می رود نیز در بالاترین سطح استاندارد و طراحی فوق العاده باشد. همین موضوع سبب علاقه هادی به طراحی وسایل روزمره از میز و صندلی گرفته تا کیف و فنجان و... شده است. او در این زمینه نیز استعداد فوق العاده ای دارد. او همه این وسایل را زیر ذره بین می برد، تمام اشکالات آن ها را می گیرد و طرح هایی نو و بدیع ارائه می دهد. او معتقد است (یک معمار خوب باید یک طراح خوب هم باشد.) وی با بسیاری از طراحان آلمانی از جمله پروفسور (هانس اولدیش) و مهندس (اولدیش نتر) ارتباط داشته و در صدد است یک شرکت طراحی لوازم اداری به نام T+B را تأسیس کرده و تمام لوازم آن را با بالاترین سطح کیفیت طراحی کند. یکی از ایده های جالبی که تهرانی در ذهن دارد ساخت وسایل اداری تاشو است که مانند لپ تاپ در یک جعبه جا شود. به این صورت می توان از یک اتاق، در آن واحد هم به عنوان اتاق کار، هم اتاق خواب و هم اتاق نشیمن استفاده کرد، به طوری که وسایل مورد نیاز هر کدام از این اتاق ها در یک چمدان جمع می شود و در صورت نیاز از آن استفاده می شود. تهرانی در سال 1998 یک ساختمان برای خود ساخت و تمام وسایل آن را با سلیقه خود طراحی کرد. او مجرد است و همراه با دو تن از دوستان معمارش در این ساختمان زندگی می کند. تهرانی همچنان به آینده ای درخشان فکر می کند.

طرح هادی تهرانی، بهترین بهترین های رد دات
هادی تهرانی جایزه "بهترین بهترین های رد دات" را در بخش خانه و آشپزخانه، جایزه طراحی محصول 2011 برای طرح +ARTESIO دریافت کرد.

تولید کننده: شرکت آلمانی Poggenpohl mobelwerke
آشپزخانه مفهومی +ARESTIO را نه تنها با استفاده از پیوند و ادغام طراحی مبلمان و طراحی داخلی و یک مفهوم باز توسعه می دهد، بلکه او یک فضای ادراکی که بسیار فراتر از مفاهیم آشنای فضا باز زندگی و محیط آشپزخانه های سنتی است را خلق می کند.
این نوع رویکرد طراحی ساختارشکن است که این مفهوم با استفاده از مواد با کیفیت بالا و همچنین با سازگاری بالا منعکس شده است.

ARTESIO

حالت ورود به اتاق:
جورج نلسون در سال 1957 در مرجع شناخته شده خود با عنوان: "مشکلات طراحی" آورده است: "طراحی... بیانی از قابلیت ذهن انسان به مرحله ای فراتر است". نلسون نظریه پردازی بود که تقاضای تجدید نظر در تصور طراحان را داشت و ادعا کرد که طراحی برای بیان خود در تمام مسائل باید آزاد بیان شود.

آشپزخانه مفهومی+ARTESIO مظهری از درجه بالایی از آزادی طراحی است آن سوالات تاکنون راجع به محدودیت های مرسوم در معماری اتاق است، و هنوز حل آن ها به زمان بستگی دارد. مبلمان آشپزخانه و معماری اتاق به وسیله ی طراحشان، "هادی تهرانی" به منظور همجوشی یکپارچه معماری دیوارها، کف و سقف در داخل یک فضای باز بدون تقسیمات آشکار فضا پیش بینی شده است. این ایده وحدت کاملی در هسته درک جدیدی از یک آشپزخانه است، یک رویکرد طراحی است که خود را اینگونه تعریف می کند: "حالت ورود به اتاق". جزئیات طراحی این تحول یکپارچه، قفسه های کاملاً همسان و شیشه ای هستند که در مواردی، به خوبی یک سقف نو آورانه، ادغام تمام عناصر مورد نیاز برای عملکرد از قبیل صوتی، خروجی هود، تهویه مطبوع و همچنین قدرت خوراک را نشان می دهد. دیگر جنبه های مکمل این آشپزخانه ی جدید کانسپت، که با دقت انتخاب شده اند عبارتند از: مواد بادوام با کیفیت بالا مانند ملامین، چوب سخت، و شیشه لاکی.

آشپزخانه مفهومی +ARTESIO در نتیجه ادغام رشته طراحی مبلمان و معماری اتاق، جلوه ای رویایی از امکانات طراحی را ارائه می دهد.

در سال 2012 هادی تهرانی یکی از اعضای هیئت داوری برای ارزیابی بهترین طرح سال خواهد بود.

reddot: چه چیزی الهام بخش شماست؟
هادی تهرانی: شهرنشینی در آب که توسعه آن ثابت باقی می ماند.
reddot: کدام گرایش در حال حاضر در کار شما قابل تشخیص است؟
هادی تهرانی: فضا و کاهش جابه جایی و جایگزینی یک عملکرد گرایی نمایشی.
reddot: هدف شما به عنوان یک طراح چیست؟

هادی تهرانی: هدف من به عنوان یک طراح و معمار، ایجاد اتحاد بین طراحی و معماری به طور خاص، برای لمس بهتر افراد است.

منابع:
http://www.tabrizid.com/1390/10/04/post-126

تهیه شده در: https://www.newdesign.ir/content/?id=1563&rnd=9661

نظر بازديدکنندگان (0)


مطالب مرتبط:
راه های ارتباطی:
اینستاگرام | کانال تلگرام | فیس بوک | تماس با ما