تاریخ: 1397/10/9
تعداد بازديد : 1413

ربات جراح سینا

ربات جراح سینا، مدل فِلِکس، دستاورد همکاری استادیار طراحی صنعتی پردیس هنرهای زیبا با گروهی از متخصصان دانشگاه علوم پزشکی تهران در ششمین نمایشگاه تجهیزات ساخت ایران رونمایی شد.

مدل جدید سامانه جراحی رباتیک سینا به نام «فِلِکس»، حاصل همکاری استادیار طراحی صنعتی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران در بخش طراحی صنعتی این پروژه و استادیار مرکز تحقیقات فناوری های بیومدیکال و رباتیک دانشگاه علوم پزشکی تهران در بخش طراحی رباتیک و اجرای این پروژه، رونمایی شد.

دکتر نسرین مقدم، استادیار طراحی صنعتی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران و مدیر پروژه در بخش طراحی صنعتی، با همکاری دکتر علیرضا میرباقری، استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران و معاون پژوهشی مرکز تحقیقات فناوری های بیومدیکال و رباتیک، از سال 1395 پروژه طراحی صنعتی ربات جراحی سینا مدل فِلِکس را آغاز کردند.

این دستاورد در ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران که سوم دی ماه 97 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد رونمایی شد.

سامانه جراحی رباتیک سینا مدل فِلِکس که حاصل تلاش 15 ساله متخصصان در مرکز تحقیقات فناوری های بیومدیکال و رباتیک دانشگاه علوم پزشکی تهران است، می تواند در انواع عمل های آموزشی جراحی (مدل های حیوانی) در حفره شکمی و قفسه سینه حتی از راه دور مورد استفاده قرار گیرد.

درباره ربات جراح سینا
سامانه جراحی رباتیک سینا مدل فِلِکس می تواند در انواع عمل های آموزشی جراحی (مدل های حیوانی) در حفره شکمی و قفسه سینه حتی از راه دور مورد استفاده قرار گیرد. این سامانه از دو بخش اصلی: 1- کنسول جراحی از راه دور و 2- ربات های جراح مستقر بر بالین بیمار (شامل اسلیوها و روبولنز) تشکیل شده است. دسته های موجود در کنسول جراحی حرکات دستان جراح را ثبت و همزمان ربات های جراح بر بالین بیمار، همان حرکات را در بدن بیمار اجرا می کنند. ارتباط بین ربات های راهبر در کنسول جراحی با ربات های پیرو بر بالین بیمار از طریق اینترنت میسر شده است و لذا عمل جراحی می تواند در دورترین نقاط کشور یا حتی بر روی یک ناو اقیانوس پیما از راه دور کنترل و انجام شود.

سامانه جراحی رباتیک سینا با موفقیت در آزمون های فنی و حیوانی اولیه تست شده و قرار است نمونه های جدید آن در مراکز آموزشی بیمارستان های سینا و شریعتی دانشگاه علوم پزشکی تهران به منظور آموزش روش های جراحی رباتیک روی مدل های حیوانی مورد بهره برداری قرار گیرند.

قابلیت های منحصر به فرد و مزیت های رقابتی این ربات در مقابل نمونه خارجی عبارتند از:

  • قابلیت بازخورد و انتقال حس لامسه از محل عمل به دستان جراح
  • قابلیت اتصال به یک سمت یا هر دو سمت تخت جراحی (بسته به نوع عمل) و حرکت همراه با تخت جراحی و بیمار حین عمل
  • قابلیت استفاده از ابزارهای متداول جراحی و عدم نیاز به ابزارهای مصرفی خاص و گران قیمت
  • قابلیت تغییر حالت استفاده توسط جراح از نشسته به ایستاده و بالعکس حین عمل جراحی
  • عدم نیاز به هزینه های گزاف تعمیر و نگهداری سالیانه در مقایسه با نمونه خارجی
  • قیمت رقابتی کمتر از نصف تنها رقیب آمریکایی

منبع خبر: https://ut.ac.ir/fa/news/7123


تصاویر بیشتر از ربات جراح سینا
تهیه شده در: https://www.newdesign.ir/content/?id=1641&rnd=178

نظر بازديدکنندگان (0)


مطالب مرتبط:
راه های ارتباطی:
اینستاگرام | کانال تلگرام | فیس بوک | تماس با ما