طراحی صنعتی ایرانی

طراحی صنعتی ایرانی

مکانیزم های جذاب
گروه طراحی صنعتی اکسیر
مدرسه مجازی دیزاین فیوژن
ارسال کننده: طاهر آقایی
دسته بندی: لغات تخصصیTutorial و نرم افزار
تاریخ: 1387/2/15
تعداد بازديد : 8604
print

معرفی نرم افزار Unigraphics

Unigraphics

نرم افزار جامع Unigraphics، محصول شرکت E.D.S آمریکا، یکی از قوی ترین نرم افزارهای جامع طراحی، ساخت و تحلیل است. این نرم افزار در سال 1960 توسط شرکت مک دنال داگلاس که سازنده ی هواپیما و فضاپیما بوده، معرفی شد و تا کنون در کاربردهای متنوعی ازطراحی تا ساخت مورد استفاده قرار گرفته است.

نرم افزار Unigraphics به دلیل امکانات فراوانی که دراختیار کاربر قرار می دهد، موجب ارائه ی سریع تر و ارزان تر محصولات پیچیده و کاهش هزینه های طراحی تا ساخت محصول شده است. عمده ی این امکانات عبارتند از:

1- اتوماسیون فرایند طراحی مبتنی بر اطلاعات
2- طراحی صنعتی
3- مدل سازی در بالاترین سطح جهانی
4- تحلیل استحکام
5- شبیه سازی وتحلیل مکانیزم ها
6- ساخت
7- این نرم افزار به دلیل استفاده از هسته ی مرکزی مدل سازی، توانایی مدل سازی بسیار بالایی دارد و حجم فایل های نهایی آن کوچک تر وسرعت طراحی آن کاملاً قابل توجه است. هم چنین نرم افزار فوق به پردازشگرهای چندان قوی نیازی ندارد و امروزه در صنایع مختلفی از جمله هوافضا، خودروسازی، ماشین سازی، عمران، بیومکانیک، فناوری های برتر (های تک)و... به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

برخی شرکت هایی که ازاین نرم افزار استفاده می کنند عبارتند از:
صنایع هواپیمایی:
Boeing،Antonov، Bell Helicopter، Douglas، Topolov، British Aerospace، Sukho،lAl.

صنایع اتومبیل سازی:
GeneralAprilia، Allison Engine، Detroit، Opel، Beneton formula، Bosch automotive motor، Axle.

صنایع فن آوری برتر (High Tech):
Aiwa، Apple، Digital Electronics.

صنایع مصرفی:
Alloy Ltd، Erricsor، Gillete، Isuzu، Kodak.

موفقیت هایی که برخی شرکت ها به واسطه ی استفاده از نرم افزار Unigraphics کسب کرده اند به اختصار عبارتند از:

- طراحی کامل پیشرفته ترین جنگنده ی آمریکا JSF10.
- پیشنهاد ساخت 80 فروند هواپیمای اضافی به شرکت بویینگ توسط نیروی هوایی ایالات متحده به دلیل دریافت جایزه ی کیفیت ملی.
- طراحی کامل اتومبیل مسابقه ی MT900 توسط شرکت Mosler Automotive.
- طراحی شاسی جدید ماشین مسابقه جگوار برای شرکت در مسابقات فرمول 1.
- استفاده درطراحی صنعتی جدیدترین اتومبیل Pontiac.

درحال حاضر، حدود 800 نفر در صنایع هواپیمایی ایالات متحده، 90 درصد کارمند صنایع هوافضای روسیه و بیش از یک میلیون نفر در هفده هزار شرکت جهان ازاین نرم افزار استفاده می کنند. گفته می شود که بیش از 25 درصد مدل های کامپیوتری تولید شده درجهان توسط تکنولوژی Unigraphics ساخته شده اند.

شرکت سازنده یاین نرم افزار به طور متوسط در 25 سال اخیر 24 درصد رشد سالانه داشته و درآمد سالیانه ی آن بیش از 400 میلیون دلار است. این شرکت که اولین شرکت بزرگ صنعتی در نوع خود بوده و موفق به اخذ گواهی نامه جهانی ISO 9001/Tick lT گردیده است، دارای ببش از 3500 کارمند در 95 دفتر در 234 کشور جهان می باشد.

دراین نرم افزار امکان تبدیل و ترجمه ی اطلاعات به بیش از 230 برنامه ی CAD به واسطه ی هسته ی مرکزی مدل ساز Parasolid وجود دارد.

این برنامه بابیش از 240 ماژول، امکانات طراحی تا ساخت کامل محصول را دراختیار کاربران قرار می دهد. در ادامه درحد مقدور به بررسی تعدادی از ماژول های اساسی این برنامه می پردازیم.

ماژول های اساسی نرم افزار:

مهندسی براساس اطلاعات(KBE):
دراین بخش، ماژول ترکیب اطلاعات که مشهورترین محیط جهانی برای تسریع و تسهیل قواعد مهندسی برای ساخت یک مدل یا یک پروسه ی خاص می باشد، قرار داده شده است. این ماژول به زبان Intent که محصولی از شرکت که محصولی از شرکت Heide می باشد، نوشته شده است. علاوه بر زبان مربوطه، این ماژول دارای یک محیط بصری برای کار وری اطلاعات مهندسی می باشد.

فرآیندهای خودکار مهندسی:
دراین بخش چندین ماژول که فرآیندهای مهندسی را به صورت خودکار اجرا می کنند، قرارداده شده است.

یک ماژول درطراحی قطعاتی که با قالب های کششی ازورق های فلزی ساخته می شوند، به مهندس طراح کمک می کند. این فرآیند بعد از مدل سازی قطعه ی ورقی و قبل از ساخت قالب، با دستگاه های NC انجام می شود.

ماژول دیگری فرآیندهای مرتبط با ساخت کامل محصول از قبیل انتخاب خط قالب، ترتیب عملیات فرم دهی و طراحی سطوح اضافی و برش نهایی را انجام می دهد. نتیجه ی فعالیت طراحی، تولید یک یا چند سطح می باشد که بیانگر وضعیت ورق در هر مرحله از خط قالب است.

ماژول wave فرایند طراحی، مدل سازی و بهینه سازی چرخ دنده و جعبه دنده ها را به صورت خودکار انجام می دهد. طراح با استفاده از ماژول Wave قادر به مرتبط ساختن دندانه ها، منحنی های دندانه، یاتاقان ها و محفظه ی چرخ دنده با یکدیگر برای برآوردن مقاصد طراحی خود خواهد بود. چندین الگوی آماده نیز برای ساخت سیستم های مختلف انتقال قدرت در این ماژول وجود دارد. نتیجه ی فعالیت طراح، مدل ها ی دقیقی از چرخ دنده های درگیر برای عملیات بعدی از قبیل نقشه گیری، تحلیل و ساخت می باشد.

طراحی خودکار قالب تزریق پلاستیک:
این ماژول امکانات طراحی قالب های تزریق پلاستیک را ارائه می دهد. طراح به صورت قدم به قدم و هدایت شده قالب را خواهد ساخت. کاربران مبتدی با استفاده از مراحل خودکار این ماژول به سادگی طراحی قالب را فرا می گیرند و کاربران حرفه ای با استفاده از تمام ظرفیت های این ماژول طرح خود را پربارتر می کنند. طراح با استفاده از مدل قطعه، خط جدایش آن را به دست آورده و با داشتن ضریب انقباض ماده قسمت های هسته و حفره ی قالب را که کاملاً با قطعه ی اصلی مرتبط می باشد، طراحی می کند. این ماژول دارای کتابخانه ای از قطعات استاندارد مربوطه نیز می باشد.

طراحی جوش:
این ماژول امکانات ساخت و مدیریت طرح های سه بعدی جوش ها را بر اساس تکنولوژی مبتنی بر اطلاعات به طور خودکار در اختیار کاربر قرار می دهد. جوش های مقاومتی، قوس الکتریکی و محکم کردن قطعات با چسب یا بتونه از امکانات این ماژول می باشد. کاربر می تواند پس از ساخت جوش به بررسی موقعیت آن و علامت گذاری با سمبل های مربوط اقدام کند. اطلاعات جوش در ماژول نقشه گیری به طور خودکار منعکس می گردد. ماژول طراحی جوش استاندارهای ISO،ANSI،DIN،JIS را پشتیبانی می کند.

طراحی خودکار بعضی از المان های خودرو از قبیل آینه ها، شیشه ی جلو، ارگونومی راننده و کمک راننده، کمربند ایمنی، داشبورد و... از دیگر فرایندهای خودکار مهندسی این نرم افزار می باشند.

منبع: ابوالفضل ناصری، مجله مهندسی مکانیک، شماره 51، اسفند 85
+ ویرایش ادبی

تهیه شده در: https://www.newdesign.ir/content/?id=283&rnd=5040

نظر بازديدکنندگان (3)


مطالب مرتبط:
صفحه اصلی | کانال تلگرام نیودیزاین | فیس بوک نیودیزاین | تماس با ما