تاریخ: 1387/2/17
تعداد بازديد : 6742

خودروها بنا بر نوع استفاده و کاربردشان طرح ها و شکل های متنوع و متفاوتی دارند که درادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت:

سدان Sedan
سدان Sedan:
رایج ترین فرم بدنه خودرو است که 2 یا 4 در، در دوطرف بدنه دارد. سدان ظرفیت چهار تا شش سرنشین در 2 ردیف صندلی را دارد. مشخصه خاص سدان، داشتن صندوق عقب است (مانند پیکان). (لازم به ذکر است که در کشور انگلستان خودروهای سدان را سالون می نامند.

هاچ بک Hatchback
هاچ بک Hatchback:
اتومبیلی است که صندوق عقب ندارد و به جای آن دارای یک در بزرگ عقب است. معمولا صندلی عقب این نوع خودروها قابل خوابانیدن است تا فضای حمل بار بیشتر شود. هاچ بک ها در دو نوع 3 در و 5 در ساخته می شوند (در بزرگ عقب نیز شمرده می شود). هاچ بک ها ظاهری اسپرتی دارند به همین خاطر بیشتر جوانان، از این طرح استقبال می کنند. مثال ساده این طرح پژو 206 است.

فست بک Fastback
فست بک Fastback:
اگر خودرویی مشخصات یک هاچ بک را داشته باشد ولی شیشه عقب آن شیب ملایم داشته و درب عقب آن نیز کوچک و از زیر شیشه باز شود، به این خودرو فست بک می گویند. در سال های اخیر از این طرح کمتر استفاده می شود.

لیفت بک Liftback
لیفت بک Liftback:
لیفت بک به خودرویی گفته می شود که مانند هاچ بک است با این تفاوت که لیفت بک ها صندوق عقب کوتاهی دارند که به نظر بریده شده می آید. یکی دیگر از تفاوت های آن با هاچ بک در این است که شیشه عقب آن ها نسبت به هاچ بک شیب ملایم تری دارد.

لیموزین Limousine
لیموزین Limousine:
لیموزین به خودرویی گفته می شود که فاصله بین دو محور جلو و عقب آن (Wheel Base) زیادتر از حد متعارف باشد. طول این گونه خودروها نیز به خاطر فاصله زیاد بین چرخ های جلو و عقب، زیاد است و همچنین معمولأ دو در بزرگ در هر طرف و یا سه در، در هر طرف دارند. این قبیل خودروها غالبا بسیار تجملاتی هستند و مصارف تشریفاتی دارند.


استیشن Station
استیشن Station:
طرح استیشن مانند سدان است و تنها فرق آن از نظر ظاهری فقط در این است که سقف آن تا منتهی الیه عقب خودرو ادامه دارد. استیشن نیز ممکن است 3 در یا 5 در باشد. صندلی های عقب استیشن برای افزایش جای حمل بار قابل خوابانیدن هستند. استیشن ها ممکن است گاهی 3 ردیف صندلی داشته باشند.

کروکی Convertiable
کروکی Convertible:
کروکی مدلی از خودرو است که معمولأ بر پایه سدان ساخته شده و مشخصه این خودرو باز شدن سقف آن است. خودروهای کروکی معمولأ دو ردیف صندلی دارند.

کوپه Coupe
کوپه Coupe:
منظور از کوپه یک خودروی الزاما 2 در است که زیبایی ظاهری آن بیش از استفاده از فضای داخلی مد نظر است. لزومأ هر خودروی 2 دری کوپه نیست چون معمولأ خودروهای کوپه دارای شیشه عقب با شیب بسیار ملایمی هستند.

روداستر RoadSter
روداستر Roadster:
روداستر به اتومبیل روباز (بدون سقف) و دو نفره گفته می شود. روداستر مانند کروکی است با این تفاوت که فقط یک ردیف صندلی دارد. رودسترها از نظر کیفیت سقف، در دو نوع (Hard top) و (Soft top) وجود دارند. هارد تاپ به مدلی گفته می شود که جنس سقف آن از فلز یا از موادی مانند کامپوزیت است که به صورت صلب و غیر قابل انعطاف است و در مدل های جدید این سقف به وسیله یک موتور الکتریکی به طرز خاصی جمع شده و در صندوق عقب قرار می گیرد. سافت تاپ نیز سقفی است که جنس آن معمولأ از چرم یا مواد قابل انعطاف می باشد.

استیشن واگن Station Wagon
استیشن واگن Station Wagon:
این رده از خودروها به صورت شاسی بلند و دو دیفرانسیل ساخته شده وعلاوه بر مصارف خیابانی کاربرد بیابانی و حتی توانایی عبور از مناطق صعب العبور را دارند. این خودروها 5 در هستند و اغلب در عقب آنها دو تکه بوده و از اطراف لولا می شوند. (مانند پاترول یا لندرور)

SUV
SUV:
این خودروها تقریبا مانند استیشن واگن ها هستند با این تفاوت که ابعاد و به خصوص ارتفاع آن ها کمتر از استیشن واگن ها بوده و نیز علی رغم دو دیفرانسیل بودنشان، بیشتر به قابلیت های خیابانی آنها توجه شده تا به توانایی های بیابانی آن ها.

وانت Van
ون Van:
ون ها رده ای از خودروها هستند که بیشتر کاربرد تجاری دارند و اغلب برای حمل بارهای شهری از آن ها استفاده می شود، ولی بیشتر کارخانه ها، ون هایی تولید می کنند که برای حمل سرنشین طراحی شده است، بنابراین به طور معمول دارای 3 ردیف صندلی هستند. معمولأ ظرفیت این خودرو ها 7 تا 9 نفر است. شکل ظاهری ون مانند استیشن است، با این تفاوت که طول، عرض و ارتفاع آن از استیشن بیشتر است.

مینی خودرو Minicar
مینی خودرو Mini Cars:
این قبیل خودروها برای مصارف شهری ساخته شده اند، ازاین رو بسیار کوچک هستند. برخی از این گونه خودروها یک ردیف صندلی دارند. مینی خودروها یا صندوق عقب ندارند یا اگر دارند بسیار کوچک است.

لازم به ذکر است که به غیر از طرح های گفته شده، طرح های دیگری نیز وجود دارد که اغلب بر پایه طرح های مذکور شکل می گیرند و معمولاً از انواع گفته شده کمتر به کار برده می شوند.

منبع: http://www.zagrosskhodro.com/payam/refs/rno5849y2n1.htm
+ افزودن تصاویر

تهیه شده در: https://www.newdesign.ir/content/?id=285&rnd=1728

نظر بازديدکنندگان (3)


مطالب مرتبط:
راه های ارتباطی:
اینستاگرام | کانال تلگرام | فیس بوک | تماس با ما