ارسال کننده: Phoenix
تاریخ: 1389/7/11
تعداد بازديد : 13397

اریگامی یک هنر ژاپنی است که هدف آن آفریدن طرح های جالب از کاغذ با کمک تاهای هندسی است. معنای لغوی این واژه در زبان ژاپنی تا کردن کاغذ است. (اری به معنای تا کردن و گامی به معنای کاغذ). اریگامی از قرن 17 میلادی به صورت قواعد مدون درآمد و در حدود 1900 به صورت امروزی آن شناخته شد.

تاریخچه پیدایش اریگامی:
اُریگامی (Origami) یا «هنر کاغذ و تا» یکی از کاردستی های محبوب ژاپنی است که امروزه در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد. اریگامی فقط از تعداد کمی از تاهای گوناگون استفاده می کند، ولی همین تاها می توانند به روش های گوناگونی ترکیب شوند تا طرح های متفاوتی ایجاد کنند.

اریگامی  

به طور کلی، این طرح ها با یک برگ کاغذ مربع شکل آغاز می شود، که هر روی آن ممکن است به رنگ متفاوتی باشد و بدون بریدن کاغذ ادامه می یابد. البته بر خلاف باور عمومی، اریگامی های باستانی ژاپن، کمتر سخت گیری روی این قرارداد داشته و گاهی از بریدن کاغذ در هنگام آفریدن طرح (کریگامی) و یا شروع کردن با کاغذهای مستطیل، دایره، و دیگر کاغذهای غیرمربع استفاده می شده است.

کاغذ در سال 105 میلادی (حدود 1900 سال قبل) توسط تسایی لون وزیر کشاورزی چینی ها اختراع شد. چند سال بعداز آن بود که تولید کاغذ افزایش یافت و در اختیار توده مردم قرار گرفت. از این زمان بود که هنرتا دادن کاغذ در چین شروع شد. آنها چندین قرن اسرار تولید کاغذ و تادادن آن را نزد خود حفظ نمودند تا بعد به کره و ژاپن راه یافت، در ژاپن بود که کار تا دادن کاغذ کامل تر شد و به صورتی رواج پیدا نمود که جزئی از زندگی مردم گردید، و سال ها بعد از آن بود که به کشورهای اروپایی راه پیدا نمود. در کشورهای اروپایی این هنر با علم مدرن آمیخت.

اریگامی اریگامی
Crane پرنده دریایی سمبل اریگامی است.

فواید اریگامی:
هماهنگی بین چشم و دست، مهارت در کارهای فکری که نیاز به انجام ترتیب و توالی خاص دارد، مهارت در دقت، افزایش شکیبایی و صبر، افزایش مهارت های خاص جسمانی، افزایش نتیجه گیری های منطقی و ریاضی و...

مکان هایی که بر اساس اریگامی ساخته شده اند:

اریگامی
ساختمان کتابخانه عمومی شهر سیاتل

اریگامی
این یک باکی بال (Buckyball) کروی مانند است که از 360 تا پنج ضلعی زیگ زاگی ساخته شده است.

اریگامی
این هم یک باکی بال دیگر است که از 810 پنج ضلعی ساخته شده است.

این عکس ها نمونه ای از کارهای پروفسور تام هال است.
پروفسور تام هال P.H.D خود را در رشته ریاضی از دانشگاه Rhode Island در سال 1997 گرفت. تز او در فهرست رنگ آمیزی نقشه های هندسی بود. وی در حال حاضر به بررسی ریاضی اریگامی می پردازد.

منبع: http://www.seemorgh.com/culture/default.aspx?tabid=2284&conid=2397

تهیه شده در: https://www.newdesign.ir/content/?id=749&rnd=754

نظر بازديدکنندگان (3)


مطالب مرتبط:
راه های ارتباطی:
اینستاگرام | کانال تلگرام | فیس بوک | تماس با ما