ارسال کننده: سامان حسنی
دسته بندی: مقالات طراحیارگونومی
تاریخ: 1390/5/15
تعداد بازديد : 14913

وضعیت صحیح کامپیوتر بر سلامتی و راحتی بدن در هنگام کار کردن موثر و ضروری است. اغلب مردم روزانه ساعت های زیادی را در کامپیوترشان چه برای کار، مدرسه، ایمیل کردن، گشتن در اینترنت یا بازی کردن سیر می کنند. از این رو بر تعداد کاربران لپتاپ به خاطر قابل حمل بودن آنها و انواع برنامه های سهل الوصول افزوده شده است. انفجار در استفاده از کامپیوتر موجب افزایش فراوان در آسیب های مربوط به کامپیوتر در بین کودکان و نوجوانان شده است. در حالی که لپ تاپ ها از کامپیوترهای استاندارد رومیزی کمتر ارگونومیک طراحی شده اند. ادغام قرارگیری صحیح تجهیزات با زاویه دید و مشخص کردن ارتفاع لپ تاپ تان با وضعیت مناسب صفحه کلید می تواند به طور اساسی کشش ماهیچه ای - اسکلتی در ماهیچه ها و مفصل شانه ها، گردن، کمر و دست را کاهش دهد.

رهنمودهایی برای ارگونومیک کردن محل کار لپتاپ در ادامه آماده است. از آن جایی که صفحه کلید لپ تاپ و صفحه نمایشگرشان به عنوان یک دستگاه به هم وصل شده اند، انتخاب یک دید مناسب از نمایشگر و صفحه کلید می تواند مشکل باشد. قرارگیری غیر صحیح امکان ایجاد و توسعه هریک از آسیب های متعدد، دردناک و ناراحت کننده کامپیوتری را افزایش می دهد. که به طور عمومی به عنوان آسیب های کشیدگی مکرر (RSI)، اختلالات ماهیچه ای افزایشی (CTD) و سندروم بینایی کامپیوتر (CVS)شناخته می شوند. علاوه بر وضعیت و دایر کردن اداره، مقررات کارتان و محیط اداره ممکن است از استفاده از لوازم ارگونومیک از قبیل میز لپ تاپ، پایه لپ تاپ و کشوی لپ سود ببرند. همچنین لپ تاپ های کامپیوتری وجود دارند که دارای بازو های قبله تنظیم می باشند که می توان به دیوار، ستون یا یک میز وصل شوند.

رهنمودهای ارگونومیک برای استفاده از لپتاپ:
کامپیوترهای لپتاپ که به عنوان نوت بوک شناخته شده اند، به عنوان کامپیوترهای اصلی برای استفاده های طولانی مدت روزانه توصیه نمی شوند. در حالی که آنها فقط به این منظور توسط هزاران نفر استفاده می شوند.

1. لپتاپ ها ارگونومیک طراحی نشده اند:
طرح و ساختار لپتاپ ها پیشنیاز اساسی ارگونومی کامپیوتر را نقض می کند، بدین معنی که صفحه کلید و نمایشگر می توانند برای تایپ کردن و دید مناسب به طور جدا از هم قرار می گیرند. در اولین روزهای استفاده از کامپیوتر شخصی، آنها دارای صفحه نمایشگر و صفحه کلید یکپارچه به عنوان یک دستگاه واحد بودند، که این موجب شکایات گسترده ای از ناراحتی های ماهیچه ای و اسکلتی شد. در اواخر سال 1970 میلادی پیشنهاداتی نوشته شدند که خواهان جدایی صفحه کلید از نمایشگر بودند. دلیل ساده است، با طرح به هم پیوستن آنها، اگر صفحه کلید در یک موقعیت مورد دلخواه کاربر است، نمایشگر در آن وضعیت مناسب نیست، و اگر نمایشگر در موقیعت دلخواه باشد، صفحه کلید در موقعیت مناسبی قرار نمی گیرد. حتی طرح های لپتاپ های امروزی هم قادر به برآورده کردن نیازهای اساسی مربوط به وضعیت ارگونومی کامپیوترها نیستند. این بدان معناست که کاربران باید توجه خاصی به چگونگی استفاده از لپتاپشان به منظوره جلوگیری از اختلالات ماهیچه ای، اسکلتی، سردردها، خستگی و شکایات مشابهی که از استفاده غیر ارگونومیک از لپتاپ ناشی می شوند، داشته باشند.

2. نوع کاربر لپتاپ:
آیا شما از دسته کاربران گاه و بیگاه هستید که بر روی لپتاپتان برای دوره زمانی کوتاه یا کمتر از 2 ساعت در روز کار می کنید؟ آیا شما یک کاربر تمام وقت هستید که از لپتاپ به عنوان کامپیوتر اصلیتان استفاده می کنید؟ کاربران گاه و بیگاه نسبت به کاربران تمام وقت در خطر کمتری قرار دارند، اما همه کاربران باید به چگونگی استفاده از لپتاپ توجه کنند.

ارگونومی لپ تاپ3. موقعیت کامپیوتر:
همان طور که دار بالا شرح داده شد، طراحی لپتاپ ها پیشنیازهای ارگونومیک را نقض می کند، بنابراین استفاده از لپتاپ منجر به وضعیت بد گردن، سر، دست و مچ می شود. کاربران گاه و بیگاه -به خاطر اینکه وضعیت گردن و سر به وسیله اعمال ماهیچه های بزرگ تعیین می شوند، کسانی که از کامپیوترشان گاه و بیگاه برای دوره های زمانی کمتر از 2 ساعت استفاده می کنند، می توانند به آسانی وضعیت گردن را نسبت به وضعیت دست یا مچ در حالت بهتری قرار دهند. به عنوان مثال:
• یک صندلی قابل تنظیم و راحت بیابید که به شما اندکی اجازه لم دادن بدهد.
• صفحه لپتاپ را برای مشاهده آسان تصویر با کمترین مقدار انحراف گردنتان تنظیم کنید.
کاربران تمام وقت - تعداد زیادی از مردم از این لپتاپ های سبک به صورت تمام وقت در کارشان استفاده می کنند، اگر شما از لپتاپتان غالبا برای دوره های زمانی بیش از 2 ساعت در روز استفاده می کنید، مثل محیط های کاریی که لپتاپ ها ممکن است کامپیوتر اصلی کارمند باشند، صحیح بنشینید و از سایر تمرین های ارگونومیک که در زیر آماده است استفاده کنید:
• لپتاپ را به طور مستقیم در مقابلتان بر روی سطح میز قرار دهید.
• ارتفاع دستگاه و زاویه نمایشگر را برای دیدن آسان، بدون خم کردن زیاد گردنتان تنظیم کنید. ممکن است لپتاپتان را از روی میز بلند کنید و از یک سطح تکیه گاه ثابت از قبیل پایه مانیتور کامپیوتر استفاده کنید.
• اگر بلندی میزتان برای وضعیت نمایشگرتان مناسب است یک صفحه کلید جداگانه و بزرگ برای لپتاپتان وصل کنید و از ماوس جداگانه به جای صفحه لمسی، ترک بال (توپی که به جای ماوس استفاده می شود) استفاده کنید.
• صفحه کلید جداگانه را بر روی جا کیبوردی شیبدار یا منفی که به زیر میزتان وصل شده است، قرار دهید.
• ماوس می تواند بر روی یک صفحه ماوس قابل تنظیم قرا دهید.
• به هنگام تایپ کردن شانه ها باید در یک وضعیت راحت و بازوها در کنارتان، با آرنج در یک وضعیت 90 درجه باشند. (دست ها نباید از هم باز شوند یا اینکه از ماوس استفاده کنند)
• در یک صندلی راحت و قابل تنظیم که دارای تکیه گاهی برای کمر باشند و به شما اجازه لم دادن بدهند، بنشینید. این وضعیت وزن بیشتری از ماهیچه ها و مفصل ها را از کمرتان می گیرد.
• در هر نیم ساعت یا بیشتر استراحت اندکی کنید، (که شامل حرکت چشم ها دور از نمایشگر و بر روی اشیاء دور به مدت چند ثانیه می باشد، است). کشش های میزی را هر چند وقت یکبار در میزتان انجام دهید (کشش گردن، شانه ها، دست و مچ). هر 2 ساعت یکبار از میزتان برخیزید و به اطراف حرکت کنید یا کشش های میزی را انجام دهید.

4. ابعاد لپتاپ:
لپتاپ ها با صفحه نمایشگر 17 اینچ در دسترس می باشند. ولی بزرگ تر از این اندازه خوب نیست. استفاده مناسب خود را مورد ملاحظه قرار دهید. هرچه صفحه نمایشگر بزرگ تر باشد، استفاده از آن در مکان های متغیر مشکل تر است. از قبیل قطارها، یا هواپیماها. از طرف دیگر اگر شما از فیلم دیدن لذت می برید، صفحه پهن لپتاپ ها با ارتفاع کمتر اما با دید بیشتر برای راحتی فیلم دیدن متناسب شده اند. تعداد زیادی از نوت بوک های کوچک و لپتاپ های فوق العاده سبک در بازار وجود دارند که وزن کم و سبکی دارند، مسأله اندازه صفحه نمایشگر و کیفیت آن را هم مورد ملاحظه قرار دهید. اگر یک صفحه نمایشگر کوچک (مثل 12 اینچ) در محیط های متغیر مفید خواهد بود. اما اگر کیفیت بالا باشد (مثل 1024x768- XGA) مطمئن باشید که شما می توانید حروف صفحه نمایشگر را بخوانید و از وسیله های ورودی مثل ماوس برای کلیک کردن با نقاط صفحه نمایشگر به آسانی استفاده کنید. هرچه لپتاپ کوچک تر باشد، صفحه کلید هم کوچک تر می شود، مطمئن شوید که می توانید به راحتی بر روی صفحه کلیدی که اندازه آن 75% صفحه کلید معمولی باشد، تایپ کنید!

ارگونومی لپ تاپ5. وزن لپتاپ:
کسانی که غالبا مسافرت می کنند و از لپتاپشان در جاده استفاده می کنند باید وزن سیستمی که حمل خواهد کرد را در نظر داشته باشند. این به معنی وزن لپتاپ به همراه لوازم مورد نیاز است. (مثل تجهیزات برقی، باتری یدکی، درایو دیسک خارجی، چاپگر و... ). بسیاری از لپتاپ های سبک وزن پس از قرار دادن تجهیزات در کیف، به سنگینی لپتاپ های بزرگ می شوند. حتی در نظر داشته باشید اگر وزن لپتاپتان و اجزایش بیش از 5 کیلوگرم باشد، از کیف چرخدار استفاده کنید. اگر شما کیف کوچک تر را ترجیح می دهید و می توانید به راحتی لپتاپتان را حمل کنید، کیف با کیفیتی را انتخاب کنید که به همین منظور طراحی شده و دارای بند شانه ای نرم باشد.


قرار دادن کامپیوتر لپتاپ بر روی یک پایه قابل تنظیم ارگونومیک، به اندازه چگونگی کار با آن اهمیت دارد. لپتاپ ها مجموعا غیر ارگونومیک هستند. به خاطر اینکه توانایی اصلی ارگونومیک یک کامپیوتر -جدایی صفحه کلید و نمایشگر و وضعیت راحت و مستقل آنها- موجود نمی باشد. شما نمی توانید هم نمایشگر و هم صفحه کلید لپتاپ را باهم در یک وضعیت رضایتمندی داشته باشید. به خاطر اینکه آنها به هم وصل اند. به این دلیل مهم است که خرید لوازم ارگونومیکی که به شما اجازه می دهند تا لپتاپتان را به طور صحیح قرار دهید مورد ملاحظه قرار دهید. یک راه حل خیلی مفید این است که از صفحه کلید بزرگ به جای صفحه کلید لپتاپتان استفاده کنید، و آن را روی یک جا کیبوردی شیب دار منفی قابل تنظیم که در زیر میزتان قرار دارد، بگذارید. (استفاده از یک صفحه کلید جداگانه طول عمر کلید های صفحه کلید حساس لپتاپ را افزایش می دهد). یا لپتاپتان را روی لوازم ارگونومیک از قبیل پایه های قابل تنظیم ارتفاع و شیب یا کشوی لپتاپ قرار دهید. همچنین دسته های وصل شونده کامپیوتر وجود دارند که می توانند بر روی ستون ها، میزها یا دیوارها نصب شوند، مثل میزهای لپتاپ های کوچک طراحی شده برای استفاده کوتاه مدت.

رهنمودهایی کاربردی چگونگی استفاده آسان از لپتاپ:
- تنفس های کوتاه 10 تا 30 دقیقه ای را در برنامه هایتان داشته باشید، تا از وضعیت های بدنی ثابت و تکراری جلوگیری شود.
- فاصله دید مناسبی از صفحه نمایشگر کامپیوتر لپتاپتان در حدود 45 تا 75 سانتیمتر داشته باشید.
- سر و گردنتان را در یک وضعیت راحت و بی طرف قرار دهید، از انعطاف یا چرخش بیش از حد گردن جلوگیری کنید.
- صفحه کلید را در ارتفاع مناسب از آرنج قرار دهید و مچ دست هایتان را به هنگام تایپ کردن مستقیم نگه دارید.
- ارتفاع میز و صندلی و زاویه صفحه کلید را امتحان کنید تا حالت های مچ و دست را بی طرف نگه دارید.
- اگر شما مجبورید تا صندلیتان را بالا نکشید تا اینکه پاهایتان به سمت پایین کشیده شود، از تکیه گاه پا استفاده کنید. وقتی نشستید ارتفاع باسنتان باید کمی از زانوهایتان بالاتر باشد. وقتی پاهایتان به سمت پایین کشیده شود، کشش زیادی بر روی باسن، پا و ماهیچه های پایین پشت وجود دارد.
- یک صفحه کلید خارجی بر روی یک صفحه قابل تنظیم صفحه کلید و ماوس قرار دهید.
- یک ماوس خارجی به جای صفحه لمسی لپتاپ وصل کنید.
- اگر روشنایی اجازه دهد، صفحه نمایشگر لپتاپ را خم کنید تا عمود بر خط دید بیناییتان شود.
- نور بازتاب صفحه نمایش لپتاپ را با حرکت دادن آن، تغییر دادن روشنایی یا پوشاندن پنجره ها، دور کنید.
- اگر شما در یک طرف صندلی یا تخت نشسته اید، از بالشی برای تکیه کردن دستانتان به هنگام تایپ استفاده کنید.
- به طور منظم صفحه نمایشگر را با استفاده از مایع پاک کننده مناسب برای صفحه LCD لپتاپ، تمیز کنید. مراقب باشید، چون فشار زیاد یا ضربه زدن ممکن است به آسانی به پیکسل های نمایشگر آسیب برسند.
- دست ها و مچ هایتان باید هنگام تایپ کردن در یک وضعیت مستقیم مچ نگهداری شود و نباید هنگام تایپ کردن بر کف دست، میز یا بغل تکیه کند.
- لپتاپتان را به طور مستقیم بر روی پایتان قرار ندهید، چرا که ثابت شده گرمای فراوان لپتاپ باعث آسیب فیزیکی درونی به کسانی که از آن در این حالت در طول زمان استفاده می کنند. به جای این حالت، لپتاپ را بر روی یکی از پایه های قابل تنظیم مخصوص قرار دهید.
- انتخاب وزن مناسب برای کامپیوترهای لپتاپ: اگر شما لپتاپتان را به مکان های کاری مختلفی حمل می کنید، مدل های سبک وزن را انتخاب کنید، و عامل وزن تجهیزات اضافی را که درون چمدانتان جابجا خواهد کرد را بخاطر داشته باشید. کامپیوتر لپتاپتان را با استفاده از یک کوله پشتی با بند های شانه ای نرم و عریض یا یک چمدان چرخدار طراحی شده برای نگهداری لپتاپ جابجا کنید.
- اسباب غیر ضروری را از کیف لپتاپ ها بردارید.
- لپتاپ ها را در یک کیفی که دارای بند شانه ای نرم و یک دسته است، حمل کنید. مکررا برای تعادل بر روی ماهیچه هایتان شانه ها را عوض کنید.
- از یک ساک چرخ دار مناسب که به آسانی لپتاپ و لوازمی جانبی آن از قبیل چاپگر لپتاپ، کابل ها، ماوس و... را جابجا می کند استفاده کنید.
- به هنگام استفاده از لپتاپ، در یک وضعیت کمی لم داده بنشینید و لپتاپتان را در یک شیب مثبت قرار دهید. این وضعیت کلیدها را تا حد امکان در پائین قرار خواهد داد در حالی که صفحه نمایشگر را در یک ارتفاع معقول و مناسب نگه می دارد.
- فاصله دید و نورهای بازتاب را زمانی که با لپتاپ کار می کنید، مورد توجه قرار دهید.
- کامپیوتر لپتاپ با صفحه نمایشگر بزرگ انتخاب کنید.
- نمایشگر را در یک فاصله مناسب قرار دهید. اگر زیاد باشد اندازه فونت ها را برای دید بهتر افزایش دهید.
- قسمت بالای نمایشگر را به هنگام نشستن 5 تا 8 سانتیمتر پایین تر از خط دید چشم قرار دهید. برای مشاهده بهتر صفحه کلید را به سمت بالا خم کنید.
- صفحه نمایشگر لپتاپ را باید دور از نور تابناک پنجره ها و لامپ های سقفی قرار دهید.
- اگر شما چاره ای جز گذاشتن لپتاپ بر روی پای خود ندارید (برای مدت زمان کوتاهی)، پس بالشی روی پایتان قرار دهید و لپتاپ را روی آن بگذارید.
- برای کاهش انعکاس نور، نمایشگر را پائین بیاورید و لامپ های سقف را تنظیم کنید.
- اگر امکان دارد، دسته صندلی را بردارید و بالشی زیر دستتان برای تکیه گاه قرار دهید. اگر نتوانستید دسته را بردارید، لپتاپتان را با یک چیز محکم و صاف از قبیل مجله بالا ببرید.
- لپتاپتان را در یک سطح با دسته صندلی قرار دهید و از آن به عنوان تکیه گاه استفاده کنید.
- از قانون 20/20/20 پیروی کنید: در هر 20 دقیقه، 20 ثانیه استراحت کنید و 20 متر دورتر را نگه کنید تا داستان و چشمانتان استراحت کنند.
- ماوس خارجی باید نزدیک صفحه کلید و در همان ارتفاع باشد.
- از اینکه مجبور شوید برای دسترسی به ماوس و صفحه کلید دستانتان را بلند و دراز کنید، جلوگیری کنید.


چندین تمرین کششی ساده در طول این استراحت انجام دهید، از قبیل:
- وقتی که مچ دستانتان را راست نگه داشتید، انگشتان هر 2 دستتان را از هم جدا کنید، به مدت 3 ثانیه نگه دارید و 5 بار تکرار کنید.
- انگشتان، مچ و ساعدتان را ماساژ دهید.
- به سمت جلو خم شوید و کناره های شانه هایتان را بهم فشار دهید. با آوردن آرنج به سمت پشتتان، شانه هایتان را به سمت پائین نگه دارید.
- سرتان را با ملایمت به چپ، وسط و راست بچرخانید و هر حالت را 3 ثانیه نگه دارید.
- حالت بی طرفی را با استفاده از پایه قابل تنظیم و صفحه کلید و ماوس بیسیم، نگه دارید.
- یک فاصله دید راحت از صفحه نمایشگر حفظ کنید.
- برای مشاهده راحت، صفحه نمایشگر را تا اندازه ای خم کنید، بنابراین گردنتان را برای مشاهده آن دراز یا جمع نمی کند.

منابع
1) http://www.ergoindemand.com/laptop-workstation-ergonomics.htm
2) http://www.ergoindemand.com/laptop-computer-use.htm
3) http://www.ergoindemand.com/ergonomic-laptop-keyboarding.htm
4) http://www.ergoindemand.com/laptop-computer-ergonomics.htm
5) "Are you using your laptop unsafely?" Paper from UC Berkeley's Ergonomics Program for Faculty and Staff

تهیه شده در: https://www.newdesign.ir/content/?id=905&rnd=3049

نظر بازديدکنندگان (2)


مطالب مرتبط:
راه های ارتباطی:
اینستاگرام | کانال تلگرام | فیس بوک | تماس با ما